Co to jest ping?
Wysoki ping może niekorzystnie wpłynąć na życie ludzi, zwłaszcza tych, którzy w dużym stopniu polegają na Internecie. Uniemożliwia to przeglądanie Internetu, oglądanie telewizji IPTV lub angażowanie się w pracę online. Jaka jest jednak definicja pingu? Jak określić jego wartość i czy istnieją skuteczne metody na obniżenie pingu? Wszystkie te pytania znajdziesz w naszym artykule.
Ostatecznie ping to polecenie, które pozwala ocenić jakość połączenia sieciowego i wielkość opóźnienia.
Często termin ping jest używany podczas korzystania z telewizji IPTV. W rzeczywistości wysoki ping podczas odtwarzania telewizji internetowej IPTV często powoduje, że obraz zatrzymuje się, laguje czy buforuje. Jeśli ping wynosi 500ms, przesyłany sygnał z routera będzie widoczny na ekranie dopiero po 500 milisekundach, czyli pół sekundy. To może nie wydawać się dużo, ale duże opóźnienie może mieć znaczący negatywny wpływ na oglądanie TV.
Jak sprawdzić swój ping?
Możesz samodzielnie wykonać test ping. Wszystko, co musisz zrobić, to skorzystać ze strony www lub aplikacji, jeśli posiadasz system Android.
Strona, na której sprawdzisz swój ping: https://www.speedtest.net/pl
Na systemy Android Tv oraz telefony komórkowe możesz pobrać aplikację z Google Play Store: https://play.google.com/store/apps/details?id=org.zwanoo.android.speedtest&hl=pl&gl=US
Jaka jest zalecana wartość pingu?
Po sprawdzeniu pingu ważne jest, aby zrozumieć, jaka jest jego idealna wartość. Ogólnie rzecz biorąc, im niższy ping, tym lepiej. Nie ma pojedynczej wartości ping, która jest uważana za poprawną. Przy codziennym i standardowym korzystaniu z Internetu ping do ok. 100 ms jest uważane za wystarczające. Inaczej jest jednak w sytuacji, kiedy korzystasz z telewizji IPTV przez internet.
Ping do telewizji IPTV – ile powinien wynosić?
Inaczej jest w przypadku korzystania z telewizji internetowej IPTV. Aby obraz był odtwarzany płynnie i nie było opóźnień, ping powinien być poniżej 60 ms. Jest to jednak wartość maksymalna, a nie najbardziej efektywna. Na kanałach, które są w jakości FHD lub 4K, wpływ może być bardzo zauważalny.
0-30 ms – Świetny ping, opóźnienia nie będą widoczne nawet w jakości FHD, czy 4K.
31-60 ms – Dobry ping, wystarczający do bezproblemowego oglądania TV, ale już teraz można zaobserwować drobne “zacięcia”, szczególnie na kanałach FHD i 4K.
61 – 80 ms – Ping jest wystarczający do oglądania IPTV, ale na kanałach FHD opóźnienia mogą utrudniać oglądanie.
81 – 100 ms – Ping, na którym nadal można odtwarzać, ale dla wielu osób będzie to oznaczać zbyt duże problemy z płynnym odtwarzaniem telewizji.
100-150 ms — Ping nie jest odpowiedni do IPTV. Na kanałach, które są mniej wymagające, jakości SD oglądanie jest nadal możliwe, ale “zacięcia” będą widoczne.
> 150 ms — przy tych wartościach pingu płynne ogladanie telewizji internetowej nie jest już możliwe.
Jak można zmniejszyć ping?
Niestety nie ma jednej metody, która gwarantowałaby skuteczną redukcję pingu. Mamy jednak kilka sugestii, które mogą pomóc w tym przedsięwzięciu.
Jak można zmniejszyć ping?
Uruchom ponownie router — ta prosta czynność często wystarcza do rozwiązania wielu problemów związanych z Internetem. Wysoki ping jest również związany z wadliwym routerem, wówczas należy wymienić urządzenie na nowe.
Użyj kabla, aby połączyć Internet z Internetem – niestety niezawodność bezprzewodowego Internetu Wi-Fi jest nadal niższa.
Sprawdź przewód LAN — sprawdź, czy kabel LAN podłączony od routera (modemu) do twojego urządzenia nie posiada widocznych śladów uszkodzeń (przetarcia, pęknięcia).
Zmień położenie routera — nieprawidłowe ustawienie routera może spowodować, że zasięg Internetu będzie zbyt mały.
Aktualizuj sterowniki karty sieciowej lub systemu na TV.
Ogranicz aplikacje i procesy intensywnie korzystające z przepustowości — jeśli wykonujesz czynności związane z Internetem na swoim TV (uruchomione aplikacje) lub komputerze czy telefonie, zmniejszenie obciążenia przepustowości może mieć znaczący wpływ na ping.
Zmniejsz liczbę połączonych urządzeń do tej samej sieci — rozłącz niepotrzebne urządzenia, które są połączone do sieci.